„Floriany” nie dla OSP Dziecinów.

Zainicjowany pod koniec 2016 r.  I Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów Floriany, którego celem jest prezentowanie, promowanie i nagradzanie najlepszych projektów i inicjatyw społecznych realizowanych przez Ochotnicze Straże Pożarne samodzielnie, oraz wraz z samorządami, instytucjami, organizacjami, lokalnymi pracodawcami i przedsiębiorcami, cieszył się ogromnym zainteresowaniem zarówno druhów Ochotniczych Straży Pożarnych jak i środowisk współdziałających ze strażakami ochotnikami.

Do konkursu Floriany wpłynęło aż 375 zgłoszeń ze wszystkich województw, w tym nasze. Złożyliśmy  wniosek w kat. VII Kultura i tradycja zgłaszając do Konkursu zorganizowany przez nas  Konkurs Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Niestety, szanowna Kapituła Konkursowa, pod przewodnictwem dh. Waldemara Pawlaka nie  zakwalifikowała naszej inicjatywy, nawet do piątki nominowanych w kat. Kultura i tradycja (nominowani tutaj ). Z początku myśleliśmy, że nie spełniliśmy jakichś skomplikowanych wymogów formalnych, bo 126 zgłoszeń (co trzeci!) na tym etapie Konkursu zostało odrzucone. Na naszego maila, dostaliśmy taką oto odpowiedź:

„Dzień dobry, Państwa zgłoszenie spełniało wymogi formalne i zostało zakwalifikowane do dalszej oceny przez Kapitułę Konkursową. Kapituła podczas oceny nadesłanych zgłoszeń, kierując się kryterium znaczenia przeprowadzonej inicjatywy dla społeczności lokalnej oraz jaki w tym zakresie osiągnęła skutek, jaki był jej cel i rezultaty, wyłoniła inicjatywy nominowane do statuetki FLORIANY. [……..]. Dziękujemy za nadesłane zgłoszenie, gorąco zachęcamy do udziału w kolejnych edycjach Konkursu.

Iwona Legędź Miesięcznik „Strażak”

Tylko po co? Do szóstki nominowanych weszły takie projekty, że nawet trudno cokolwiek w internecie na ich temat znaleźć. Śmiem więc twierdzić, że o przyznaniu statuetek decydowały względy poza  konkursowe, takie jak znajomości i zapatrywania polityczne niektórych członków Kapituły. Najpierw wysyła się w teren zapytania, czy dana straż jest „nasza” i kto z „naszych” może skorzystać na promocji w terenie działania tej straży, a dopiero potem robi się punktację. Broń Boże, aby statuetka dostała się w ręce OSP, którą w jakimś projekcie wspomógł ktoś z PiS-u, w tym wypadku europoseł Zdzisław Krasnodębski.Co to to nie, partia czuwa!

Gratulujemy nominowanym (zwłaszcza OSP Pawłowo – naszym zdaniem  projekt „Ogólnopolski zlot samochodów strażackich , sprzętu pożarniczego i wszystkiego co związane z pożarnictwem” powinien bezdyskusyjnie zająć I miejsce).

Jak przy tego typu inicjatywie wygląda projekt „Ocalić od zapomnienia” OSP Lekowo, zdobywcy Floriana w kategorii Kultura i tradycja. Jak wyczytałem z internetu projekt: „Ocalić od zapomnienia” to projekt realizowany przez Fundację Lilium oraz Urząd Gminy Regimin, przy współpracy z OSP Lekowo i za zgodą Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Stanisława BM w Lekowie. A szukając dalej, jedyną zasługą druhów z OSP Lekowo, była kwesta zorganizowana na cmentarzu, na której zebrano 1700 złotych…Ot i wszystko.

Nie dla nas więc zaszczyty i błyski fleszów…

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *