Dotacja z FSUSR

 

Za przyznane przez FSUSR dofinansowanie zamierzamy zakupić defibrylator AED
(koszt całkowity takiego urządzenia to ok. 6 -7 tys. zł. Różnicę, OSP pokryje ze środków własnych)

Mówiąc krótko, defibrylator serca – stosowany najczęściej w sytuacji zagrożeń życia i zdrowia podczas nieszczęśliwych zdarzeń nagłego zatrzymania krążenia – jest to urządzenie medyczne, które analizuje pracę serca i w przypadku konieczności, za pomocą elektrod defibrylacyjnych, dostarcza do niego określoną energię elektryczną. Gdy mamy do czynienia z nieprawidłowym rytmem serca, poprzez defibrylację doprowadzamy do stabilizacji jego pracy jako pompy. Defibrylatory serca to nowoczesne i niezawodne urządzenia, które poprzez specjalny program poprowadzą ratującego przez cały proces ratunkowy. A zatem, pamiętając ubiegłe lata, gdzie defibrylacją mogła zajmować się tylko osoba z wykształceniem medycznym, mamy teraz do czynienia z urządzeniami, które może obsługiwać osoba postronna, będąca najbliżej i najszybciej zdarzenia z nagłym zatrzymaniem krążenia. Jest to niezwykle istotne z uwagi na potrzebę natychmiastowego dostarczenia impulsu elektrycznego do serca , oczywiście pod warunkiem, że w pobliżu funkcjonuje punkt ratunkowy z defibrylatorem serca.  

W takim układzie, najlepszym rozwiązaniem dla mieszkańców byłoby, aby taki punkt ratunkowy dostępny był 24h/dobę, a więc skrzynka z defibrylatorem musiałaby być zamontowana na ścianie remizy. Niestety, w dzisiejszych czasach jest to chyba na razie niemożliwe…

To zła wiadomość, a dobra to taka że OSP planuje jeszcze w tym roku przeprowadzić dla naszych mieszkańców specjalne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy (wstępny termin – 24 listopad, będą zapisy).

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *